Opinia National Insitutes of Health na temat stosowania akupunktury:

https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/1998/0515/p2545.html

 

Meta-analiza badań nad akupunkturą w leczeniu przewlekłego bólu:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2695475/

 

Akupunktura na mdłości o różnej etiologii:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8758186/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1982043/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4679372/

 

Akupunktura w leczeniu osób po udarze:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9017892/

 

Medycyna chińska jako uzupełnienie leczenia biomedycyną:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9827781/

 

Analiza bezpieczeństwa zabiegu akupunktury:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9395661/

 

Ziołolecznictwo chińskie w leczeniu AZS:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1351600/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9039295/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8620093/

 

Ziołolecznictwo w leczeniu zespołu jelita drażliwego:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9820260/

 

Ziołolecznictwo w leczeniu WZW typu C:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9570235/

Po drugie, ma bardzo długą historię i przez wieki była wspierana przez zmieniające się władze Chin. Kolejne dynastie rządzące utrzymywały akademie medyczne, gdzie kształciły się kolejne pokolenia lekarzy, powstawały komentarze do tekstów medycznych itd. Za czasów panowania dynastii Song (X-XIII w.) powstał duży ruch, żeby weryfikować informacje zawarte w Nei Jing. Dziesiątki akupunkturzystów sprawdzało, czy wszystkie punkty z danej kategorii, które mają mieć określone działanie są jednakowo skuteczne. Dzięki temu ogromowi pracy dziś każdy punkt i każde zioło są bardzo dokładnie opisane pod kątem ich działania. Żadna jednostka nie jest w stanie sama zgromadzić takiej wiedzy, zawdzięczamy to tysiącom godzin pracy różnych lekarzy na przestrzeni setek lat.

Po trzecie, Chiny są krajem bardzo zróżnicowanym pod kątem klimatu i warunków życia. Znajdziemy tam miejsca gorące, zimne, góry, pustynie, morza itd. To znaczy, że ludzie mieli bardzo różne problemy zdrowotne, na jakie trzeba było szukać rozwiązania. Mieli oni różne geny, warunkujące podatność na inne schorzenia. Trzeba było radzić sobie z chorobami ludzi mieszkających w przeludnionych miastach oraz małych społeczności koczowniczych. Poza tym, zróżnicowany klimat to również zróżnicowana fauna i flora. Dawało to bogaty wybór podczas poszukiwania roślin leczniczych.

To wszystko sprawia, że w erze biomedycyny klasyczna medycyna chińska ma się świetnie i zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Z egzotycznej ciekawostki stała się codziennością. W niektórych krajach europejskich, np. w Wielkiej Brytanii można korzystać z zabiegów akupunktury w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Trudności w zrozumieniu medycyny chińskiej są związane głównie z różnicami kulturowymi. Nie da się przyswoić fizyki kwantowej myśląc w kategoriach fizyki klasycznej – tak samo nie da się zrozumieć, jak działa medycyna chińska myśląc w kategoriach medycyny zachodniej. Również osoby uczące się tej medycyny mają duże trudności (szczególnie na początku) ze zrozumieniem pewnych zagadnień, ponieważ jesteśmy nauczeni innego spojrzenia.

Badacze medycyny zachodniej przeprowadzili do dziś wiele badań klinicznych nad akupunkturą i ziołolecznictwem w celu lepszego jej zrozumienia. Pewne rzeczy zostały dzięki temu wyjaśnione w „naszych kategoriach”, np. jaka substancja chemiczna zawarta w danej roślinie powoduje dane działanie lecznicze. Akupunktura jest z tego punktu widzenia trudniejsza – wiadomo, że działa, ale badacze zachodni nie potrafią do końca określić, na jakiej zasadzie. Badania pokazują, że nie jest to tylko efekt placebo.

Jeżeli interesuje cię temat badań klinicznych potwierdzających działanie akupunktury i ziołolecznictwa, podaję przykłady poniżej.

Oczywiście możesz też natrafić na badania, które nie stwierdzają skuteczności technik medycyny chińskiej albo stwierdzają jej ograniczone działanie. W opisach badań najczęściej nie są określone kompetencje akupunkturzysty. Tabletkę każdy może podać z jednakową skutecznością, w przypadku akupunktury skuteczność wynika z umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg.

Zdarzało się, że pacjentom w ramach robienia zabiegu-placebo nakłuwano nie przypadkowe miejsca na ciele, ale inne punkty akupunkturowe. Oczywiście zaburza to uzyskane wyniki.

Poza tym, kluczowym elementem medycyny chińskiej jest indywidualne podejście do pacjenta. W przypadku badań klinicznych najchętniej bada się jedną substancję aktywną, a nie ich mieszankę dopasowaną do każdego z osobna. W zależności od przyczyny objawu, często wybierzemy inne punkty/zioła do uzyskania tego samego efektu. Takie podejście z zasady tworzy trudności w projektowaniu badań z punktu widzenia zachodniego badacza.

Należy podkreślić, że nawet badania nie stwierdzające skuteczności akupunktury powyżej efektu placebo uznawały wysoki poziom bezpieczeństwa i rzadkie występowanie skutków ubocznych zabiegu.

Na koniec dodam, że zainteresowanie robieniem badań klinicznych na temat metod medycyny chińskiej jest niewielkie. Znaczna większość badań jest finansowana przez firmy farmaceutyczne, które nie mogą opatentować składników występujących w naturze ani istniejących metod leczniczych.

O MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Klasyczna medycyna chińska jest holistycznym systemem zdrowotnym. Jej punktem wyjściowym jest zdrowie definiowane jako dobre samopoczucie i poziom energii życiowej w każdej sferze życia.

Korzenie medycyny chińskiej sięgają czasów starożytnych. Nei Jing, czyli Wewnętrzny Kanon Żółtego Cesarza – tzw. Biblia medycyny chińskiej powstała ok V-I wieku p.n.e. Przedstawia nam ona spójną, kompletną wizję fizjologii i patologii człowieka, więc sama teoria jest jeszcze starsza. Od tamtego czasu – jak każda inna medycyna – przechodziła ona długą ewolucję i proces przemian, który trwa do dzisiaj.

Moim zdaniem medycyna chińska zrobiła tak dużą karierę na całym świecie z kilku powodów. Po pierwsze: jest skuteczna. Chińczycy pomimo zamiłowania do filozofii zawsze byli ludźmi bardzo praktycznymi. Dowodem na to są wszystkie wynalazki, jakie im zawdzięczamy.

  1. pl
  2. en

Ewa Iwanowska Gabinet W PUNKT

 +48 664556585
ewa.iwanowska@gmail.com

W PUNKT Klasyczna Medycyna Chińska

Akupunktura Ziołolecznictwo w Warszawie